Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2009

Περασε και απο τη Ροδο ο ΑΘΝΕ!

ο Αθηναϊκός κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με τον Ιαλυσό και να πάρει τη νίκη με 2-1 που του δίνει τη δυνατότητα να συνεχίσει να οδηγεί την κούρσα στον όμιλο. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Ντούλας άνοιξε το σκορ για τους Ροδίτες, οι οποίοι μετουσίωσαν σε εκείνο το σημείο την ανωτερότητά τους. Στη συνέχεια, οι «λόρδοι» πίεσαν και έφτασαν στην ισοφάριση στο 76’ με τον Ζαφειράκη, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βακαλίδη. Το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Ζίζηλας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στον Αθηναϊκό. στο παρελθόν οι ομάδες είχαν ξανασυναντηθεί για το πρωτάθλημα της Β εθνικής την χρονιά 98-99 2-0 ήττα στην Ρόδο και 2-0 νίκη του Αθηναϊκού στον Βύρωνα ,αλλά και την χρονιά 99-2000 με νίκη 5-1 στο Βύρωνα και 0-1 στη Ροδιά την ομάδα του Αθηναϊκού αγωνιστήκαν οι: Μηλιώνης, Μπίνας, Βουρλούμης, Αλεξόπουλος, Στρατής, Μπελέρι (46’ Ζίζηλας), Μπιρμπίλι, Σταύρου, Σπέρτος (46’ Μανταδάκης), Ζαφειράκης, Μπίτιλης (85’ Παναγόπουλος).

Ο προπονητής του Αθηναϊκού οδηγεί την κούρσα στο 8 όμιλο σε ένα πολύ δύσκολο όμιλο παίζοντας σοβαρό και μετρημένο ποδόσφαιρο.