Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2009

Eπιασε κορυφη ο ΑΘΝΕ!

Τη δυναμική που έχει στο φετινό πρωτάθλημα απέδειξε και στο παιχνίδι της Σάμου ο Αθηναϊκός. Η ομάδα του Βύρωνα επικράτησε πριν λίγο του Καρλοβασίου με 2-1 και έκανε το 2 στα 2. Η πρώτη μεγάλη φάση σημειώθηκε στο 34’ όταν ο Σπέρτος «σημάδεψε» το δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει μπροστά τον Αθηναϊκό. Τέσσερα λεπτά αργότερα, το Καρλόβασι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, εξαιτίας αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπίτιλη. Στην επανάληψη, οι «λόρδοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 62’ χάρις σε τέρμα του Μπιρμπίλι. Στο 67’ ο Σταύρου έπιασε στον… ύπνο την άμυνα των νησιωτών και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 με το γκολ του Κώτσου στο89’.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μηλιώνης, Μπίνας, Καραμπάς, Αλεξόπουλος, Στρατής, Μπελέρι, Μπιρμπίλι, Σταύρου (85’ Μανταδάκης), Σπέρτος (75’ Παναγόπουλος), Ζαφειράκης (80’ Ζίζηλας), Μπίτιλης.